Když si koupíte vstupenku do divadla na balet nebo operu, obléknete se do svátečního oděvu a vyrazíte do terénu, po příchodu do foyeru divadla si možná povšimnete nouzového osvětlení. Je docela nenápadné a krčí se mnohdy v ústraní, protože o jeho existenci, jak se zdá, nemusí nikdo moc vědět. Dalo by se říci, že snad dokonce hyzdí prostředí divadel a kazí celkový dojem z historických budov, jako je například Národní divadlo v Praze.
Paradoxně je však nouzové osvětlení jedním z nejdůležitějších příslušenství ve vybavení divadel, kin, koncertních sálů, galerií, muzeí, škol a dalších podobných veřejných prostor. Jestliže totiž vypadne napájení z rozvodné elektrické sítě, je „nouzák“ jediným zdrojem umělého světla v uzavřených prostorách bez oken, což je typické zejména pro kina a divadla.
Dokážete si představit tu paniku, kdyby bylo nutné opustit budovu kvůli požáru, kdy by navíc nesvítilo jediné světlo? Pravdou je, že dnes máme k dispozici mobilní telefony, a že si posvítíme baterkou či displejem, ale ne každý to v tom zmatku udělá a navíc to rozhodně nestačí k osvětlení prostor, abyste se v nich mohli zorientovat a jít směrem k východu.
Dalším důležitým prvkem pro bezpečnost hostů divadel a kin je revize nouzového osvětlení. Ta se provádí v pravidelných intervalech a zajišťuje ji zkušená elektrikář s patřičným oprávněním. Kontroluje stav napájení ze záložního zdroje, elektrických kabelů a všech obvodů i koncových prvků. Na nouzová osvětlení musí být naprosté spolehnutí podobně, jako je tomu například v nemocnicích u záložních zdrojů pro provoz operačních sálů a dalších pracovišť.
Nouzová osvětlení lze instalovat i do prostor bytových domů, tam se hodí pro případ, kdy se tu pohybujete ve večerních hodinách, a jde zejména o domy bez výtahu, pouze s centrálním schodištěm. Přispívá se tím ke snížení nebezpečí úrazu například při pádu na schodech.